Class Winners 2019-11-11T11:51:46+00:00

SGFYM Class 2019 Winners

Thank you to EVERYONE who entered the 2019 Festival and many congratulations to our WINNERS!

Thank you to our dedicated adjudicators and all the volunteers who contribute their time and effort to this special event.

We would also like to thank the parents, tutors and teachers who help and encourage our entrants to achieve such high standards, and make the Festival such an enjoyable and worthwhile event.

Recitalist

Class Name 1st Place2nd Place3rd PlaceVHC
Junior Recitalist
Xinrong Zou (Cello)
Erin Fflur Jardine (Piano)
Tom Davies (Piano)
Young Recitalist
Zhenglin Zou (Violin
Hiya Ray (Piano/Violin)
Kit Cookson (cello)
Young Adult Recital
Tomos Boyles (Piano)
Lloyd Cottrell (Clarinet)
Matthew Clarkson (Double Bass)

Junior Competitive Classes - Year 6 and under

Class Name First PlaceSecond PlaceThird PlaceVHC
Piano, Group ATom DaviesSiYung HuangSiChen ChenNia Lian
Piano, Group BSeren LianErin Fflur JardineMelody KwokJay Haridas
String, Group AEthan SongTom DaviesZenguy Zou
String, Group BElen Morse - GaleLara OmidvarAnnsa JaisonSara B. Mudiyanselage
InstrumentalistErin Fflur JardineLara OmidvarGracie DriscollHarrison Ollier
Voice - Classical & Traditional SongCharley MedwayCharlotte MillsSophia Bautista-Paget
Voice - Songs from Theatre & FilmMariana Chavez SmithCharley MedwayCharlotte MillsChristopher Craig

Intermediate Competitive Classes - Year 9 and under

Class Name First PlaceSecond PlaceThird PlaceVHC
Piano Sarah SoaresIvan CherednichenkoYoka KwokMilo Davies
StringsIvan CherednichenkoOsian WiliamAnnie Pribanova & Kitty Williams
Voice - Classical and Traditional SongHarriette RobertsEthan HartleyHarrison Kendall
Voice - Songs from Theatre & FilmEthan HartleyHarriette RobertsRachel ThomasHarrison Kendall

Senior Competitive Classes

Class Name First PlaceSecond PlaceThird PlaceVHC
PianoTomos BoylesAnnie SongJack OllierHolly Chung
Voice - Songs from Theatre & FilmRachel McAuliffeOwen ParsonsLauren Parsons